Sekrety czyszczenia wyciskarek.

News

​Każdy z nas lubi wypijać soki z wyciskarki, trochę mniej lubimy przygotowywać składniki i sam proces wyciskania, a już najmniej osób może powiedzieć, że mycie wyciskarki to sama przyjemność. Jednak mycie wyciskarki i zachowanie jej higieny to konieczność, o której każdy musi pamiętać. Pozwolimy sobie jednak na opowiedzenie o kilku sposobach na ułatwienie całego procesu mycia i dlaczego jest to takie ważne, a także obalimy kilka nieprawdziwych teorii na ten temat, o których nie każdy wie.

Mycie wyciskarki to przede wszystkim dbałość o nasze zdrowie. Jest to niezaprzeczalnie główny powód dbania o higienę, ponieważ w nieumytej wyciskarce w bardzo krótkim czasie zaczynają się procesy gnilne na pozostawionej pulpie. Pulpa staje się siedliskiem bakterii, drobnoustrojów i pleśni, które swobodnie rozwijają się w każdym zakamarku. Jeśli przed użyciem wyciskarki nie umyjemy jej, wszystkie te „dodatki” znajdą się w naszym soku, który planujemy ze smakiem wypić. Mycie wyciskarki to także dbałość o wyciskarkę i długość jej pracy. Jeśli nie myjemy pozostawionej pulpy to zasycha ona na wewnętrznych elementach i tworzy osad, który niszczy od środka urządzenie i jej najważniejsze części.

Dbanie o higienę wyciskarki to także dbałość o wydajność i jakość, ponieważ na nieumytym sicie miąższ zaschnie zatykając otwory, co zmniejsza w późniejszym czasie przepustowość, a w efekcie otrzymamy mniej soku. Wszystkie wyciskarki wymagają mycia po każdorazowym użyciu. Nawet te wyposażone w funkcje samoczyszczące należy rozłożyć na części po użyciu i umyć porządnie pod bieżącą wodą, aby pozbyć się włókien użytych warzyw i owoców. Nie jest wskazane mycie wyciskarki w zmywarce do naczyń, głównie z dwóch powodów. Po pierwsze w zmywarce nie domyją się trudno dostępne miejsca urządzenia, które możemy doczyścić tylko za pomocą szczoteczek, a po drugie wyciskarka w swej budowie ma gumowe uszczelki, które niszczą się w zmywarkach. Funkcje samoczyszczenia pozwalają tylko na wypłukanie większej ilości pulpy z środka, ale nigdy nie zastąpi mycia i czyszczenia ze szczoteczką. Wybierając model wyciskarki nie kierujmy się zatem informacją, ze posiada funkcje auto – czyszczenia, ale sprawdźmy dokładnie łatwość mycia danego modelu.