Smoothies i Intermittent Fasting: Co musisz wiedzieć

News

Przerywany post jest jednym z najpopularniejszych obecnie trendów w zdrowym stylu życia - nie bez powodu. Tysiące ludzi na całym świecie z powodzeniem stosuje go, aby schudnąć, poprawić swoje zdrowie i uprościć swoje życie.

W tym artykule opowiemy o tym, co musisz wiedzieć o swojej podróży w przerywanym poście, w tym o tym, czym jest, jak przerwać post i jaką rolę w przerywanym poście mogą odegrać smoothie.

Co to jest przerywany post?

Post przerywany (IF) nie jest dietą w konwencjonalnym znaczeniu tego słowa. Bardziej precyzyjnie można go opisać jako sposób odżywiania się, który polega na cyklicznym poszczeniu i jedzeniu. Nie określa on, które produkty należy lub nie należy jeść, ale raczej kiedy należy je spożywać.

Zawsze, kiedy nie jesz, jesteś na przerywanym poście. Na przykład, większość ludzi pości między kolacją a śniadaniem następnego dnia, co stanowi okres około 12 godzin. Termin "śniadanie" odnosi się do posiłku, który służy do przerwania postu. W tym sensie post przerywany jest czymś, co uważa się za część codziennego życia.

Jakie są różne rodzaje przerywanego postu?

Istnieją trzy metody przerywanego postu, do których należą:[*]

 • Jedzenie z ograniczeniem czasowym: Ta metoda polega na jedzeniu tylko przez określoną liczbę godzin dziennie, często ustanawiając stały dzienny schemat jedzenia w przedziale 8-12 godzin. Niektóre metody jeszcze bardziej ograniczają okno czasowe, jak np. dieta 16:8, która zakłada 16-godzinny post i 8-godzinne okno żywieniowe w ciągu dnia. Jest to najbardziej rozpowszechnione podejście, w którym większość godzin postu odbywa się w nocy.

 • Post naprzemienny: Metoda ta polega na stosowaniu na przemian 24-godzinnego okresu postu, w którym osoba je mniej niż 25% swojego dziennego zapotrzebowania energetycznego, i 24-godzinnego okresu bez postu w "dzień świąteczny".

 • Post okresowy: Metoda ta, zwana też postem całodziennym, polega na poszczeniu przez okres dłuższy niż 24 godziny. Przykładem tej metody jest dieta 5:2, która obejmuje dwa dni postu w tygodniu i pięć dni normalnego jedzenia. W tej metodzie okresy postu są znacznie dłuższe.

Co dzieje się w ciele podczas postu?

Aby zrozumieć, jak praktykować przerywany post, trzeba zrozumieć rolę insuliny. Insulina to hormon, który reguluje poziom cukru we krwi. W odpowiedzi na jedzenie, insulina jest wytwarzana w trzustce i uwalniana do krwiobiegu. Po uwolnieniu insulina powoduje, że organizm magazynuje energię w postaci tłuszczu. Innymi słowy, im więcej insuliny jest wytwarzane, tym więcej tłuszczu jest magazynowane.

Podczas przerywanego postu okresy, kiedy nie jesz, dają ciału czas na obniżenie poziomu insuliny, co odwraca ten proces i stymuluje spalanie tłuszczu.

Korzyści płynące z przerywanego postu

Nic dziwnego, że utrata wagi jest najczęstszym powodem, dla którego ludzie stosują przerywany post. Badanie przeglądowe z 2014 roku wykazało, że przerywany post może spowodować utratę od trzech do ośmiu procent wagi w ciągu od trzech do 24 tygodni.[*] W porównaniu z innymi badaniami jest to znacząca utrata wagi.

To samo badanie wykazało, że uczestnicy stracili od czterech do siedmiu procent obwodu talii, co sugeruje znaczną utratę tłuszczu z brzucha. Jest to szczególnie godne uwagi, ponieważ tłuszcz z brzucha może powodować problemy zdrowotne, takie jak choroby serca, cukrzyca i problemy z wątrobą.[*]

Ale korzyści nie kończą się na utracie wagi. Badania sugerują, że przerywany post może również zmniejszyć insulinooporność, poprawić zdrowie serca, zmniejszyć stan zapalny i wspomóc zdrowie mózgu.[*][*][*] W badaniach na zwierzętach wykazano, że przerywany post może nawet wydłużyć życie i zapobiegać nowotworom.[*][*]

Inną, często pomijaną korzyścią płynącą z przerywanego postu jest zwiększenie czasu i produktywności. Podczas postu czas, który zwykle spędza się na przygotowywaniu posiłków i jedzeniu, można przeznaczyć na inne czynności.

Co przerywa post?

Wiele osób jest zdezorientowanych, co można, a czego nie można spożywać w czasie postu. Niektórzy mylnie sądzą, że skoro smoothie jest płynne, to można je spożywać w czasie postu, ale tak nie jest.

Każda ilość spożywanych kalorii zakłóca proces postu. Jeśli przestrzegasz ścisłego postu, oznacza to, że powinieneś unikać wszelkich pokarmów i napojów zawierających kalorie, w tym smoothie, soków owocowych i bulionu kostnego. Podczas postu dozwolone są napoje bezkaloryczne lub o bardzo niskiej zawartości kalorii, w tym woda, czarna kawa, herbata i inne napoje o zerowej zawartości kalorii.

Dietetyczne napoje gazowane, mimo że nie zawierają kalorii, są kwestią sporną, skonsultuj się z lekarzem. Ocet jabłkowy znany jest jako jeden ze "zdrowych pokarmów" i zazwyczaj jest w porządku, biorąc pod uwagę jego kaloryczność podczas postu, chociaż zaleca się używanie rozcieńczonego octu jabłkowego.

Przerwanie postu przy pomocy smoothie

Chociaż smoothie nie może być spożywane w czasie postu, jest doskonałym narzędziem do jego przerwania. Przedyskutujmy, dlaczego tak jest.

Kiedy przychodzi czas na przerwanie postu, kluczem jest ułatwienie sobie powrotu do jedzenia, aby zmniejszyć stres związany z trawieniem i poziomem cukru we krwi w organizmie. Idealne są pokarmy i napoje bogate w białko i tłuszcze, ponieważ mają niską zawartość cukru i kalorii. Te makroskładniki odżywcze pomogą Ci poczuć się sytym bez przeciążania układu trawiennego.

Kolejnym dobrym rozwiązaniem są pokarmy i napoje o niskim indeksie glikemicznym, które również pomagają poczuć się sytym, nie obciążając układu trawiennego i nie wpływając negatywnie na poziom cukru we krwi. Do dobrych produktów o niskim poziomie glikemii należą warzywa nieskrobiowe, niektóre owoce i słodkie ziemniaki.

Smoothies to doskonałe narzędzie do delikatnego przerwania postu. Odpowiednio przygotowane mogą pomóc ci się nasycić, zwiększyć energię i zrównoważyć poziom cukru we krwi. Ponieważ są zmiksowane, są też łatwiejsze do strawienia.

Unikaj zbyt dużej ilości owoców lub innych składników o wysokiej zawartości węglowodanów w smoothie, ponieważ spowodują one wzrost poziomu cukru we krwi, podnosząc poziom insuliny i powodując złe samopoczucie oraz uczucie głodu. Zamiast tego dodaj do swojego smoothie dużo tłuszczu i białka, sporą dawkę nieskrobiowych warzyw i kilka niskosłodzonych owoców. Najlepsze smoothie do przerwania przerywanego postu jest proste, zdrowe i łatwe dla układu trawiennego.

Blendtopia oferuje kilka mrożonych, wstępnie porcjowanych zestawów smoothie, które są pełne zdrowych tłuszczów, białka, organicznych mrożonych owoców i warzyw oraz innych pożywnych superfoods.

W szczególności nasze trzy opcje ketosmoothie- KetoGreen Smoothie, Keto Berry Smoothiei Keto Chocolate Chai Smoothie - sąidealne do przerwania postu, ponieważ dostarczają solidną dawkę tłuszczu, białka i błonnika, które pomogą Ci się nasycić bez przeciążania układu trawiennego.

Wszystko, co musisz zrobić, to wsypać zawartość torebki na smoothie do blendera, dodać 12-14 uncji płynu (np. mleka roślinnego lub wody) i zmiksować!

Inne wskazówki dotyczące przerwania postu przerywanego

Oprócz przerwania postu płynnym posiłkiem o niskim poziomie glikemii, takim jak smoothie, poniżej znajdziesz kilka innych pomocnych wskazówek dotyczących ponownego wprowadzenia jedzenia:

 • Unikaj przetworzonej żywności

 • Trzymaj się małych porcji

 • Przyjmowanie probiotyku przed posiłkiem

 • Spożywaj posiłek powoli i z rozmysłem

 • Jeśli przerywasz post za pomocą smoothie, rozważ dodanie białka w proszku, aby uzyskać korzyści zdrowotne.

Nie powinieneś pościć, jeśli...

Jeżeli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, przerywany post jest dla ciebie zakazany. Post sprzyja spalaniu tłuszczu, a kiedy jesteś w ciąży lub karmisz piersią, powinnaś magazynować tłuszcz, a nie go spalać. Powinnaś też unikać postu, jeżeli masz zaburzenia odżywiania w przeszłości. Celem postu jest poprawa ogólnego stanu zdrowia, ale dla osób, które zmagały się z zaburzeniami odżywiania, post może być czynnikiem wyzwalającym nawrót choroby.

Jeszcze raz podkreślamy, że zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem nowego, alternatywnego stylu odżywiania, którego twoje ciało nigdy wcześniej nie doświadczyło.

Podsumowanie

Najlepszym sposobem odżywiania jest ten, którego można się trzymać przez dłuższy czas. Jeśli czujesz się dobrze podczas stosowania przerywanego postu i uważasz, że jest on trwały, może być potężnym narzędziem do utraty wagi, poprawy zdrowia i zwiększenia wydajności.

Inne lektury:

 • Interesujesz się dietą keto? Sprawdź: Keto 101

 • Szukasz informacji na temat smoothies, które wspomagają utratę wagi? Przeczytaj: Lose Weight and Keep it Off with These Healthy Weight Loss Smoothie Recipes (Zdrowe przepisy na smoothie wspomagające odchudzanie)

 • Mleko migdałowe, kokosowe czy inne? Dowiedz się więcej z: What is the Best Milk for Smoothies?

 • Smaczne smoothie bez dodatku cukru: 4 zdrowe sposoby na słodsze smoothie

 • Najlepsze smoothie do budowania mięśni? Przeczytaj: Jak smoothie przedtreningowe mogą wzmocnić Twoje treningi?

 • Chcesz spalić tłuszcz? Przeczytaj: The Skinny on Fat Burning Smoothies (Smoothies spalające tłuszcz)